Afryka – język angielski

www.spoza.edu.pl

Na kontynencie afrykańskim istnieje niezliczona ilość języków, bo przecież jest tam ponad pięćdziesiąt państw, a w każdym z nich odrębne języki urzędowe, gwary, narzecza, języki plemienne. Nas, Europejczyków zapewne zainteresuje, w których krajach będziemy mogli wykorzystać znajomość języków nauczanych u nas. Spoglądając na językową mapę Afryki od razu widzimy, że w przeważającej liczbie tamtejszych państw językiem urzędowym jest język angielski. Powszechny we współczesnym świecie polityki międzynarodowej, biznesu i gospodarki, jest tam niezbędny.

Współistnieje jednak zgodnie z językami narodowymi. W Republice Południowej Afryki np. istnieje współrzędnie aż 11 oficjalnych języków w tym język angielski, którego się używa przede wszystkim w nauce, polityce i handlu. Drugi co do ważności jest język afrikaans, następnie ndebele, północny sotho, południowy sotho, tswana, tsonga, venda, zulu, xhosa i swazi.

Bogactwo lingwistyczne w tym afrykańskim kraju jest pokaźne, ale my będąc w RPA posłużymy się zapewne dobrze nam znanym językiem angielskim, zwłaszcza przy załatwianiu spraw formalnych. Tak samo będzie w bardzo zróżnicowanej etnicznie Zambii, gdzie angielski to język urzędowy a oprócz niego jeszcze funkcjonuje kilka tak samo ważnych języków rodzimych z grupy Bantu. Namibia to również kraj z urzędowym językiem angielskim, ale obok niego tutaj bardzo popularny jest niemiecki, którym posługuje się znaczna część miejscowej ludności. Język niemiecki do niedawna miał w Namibii status urzędowego, stąd jego aktywna obecność.

rzgraf.com.pl

.